BOLESTI

01.01.2002 00:00

Psychika má dominantní vliv na vnímání bolesti. Tělo vytváří vlastní opiáty - endorfiny a látky jim příbuzné, které utlumují vnímání bolesti a zároveň vytváří pocity euforie jako odměnu. To mohou např. poznat rodičky při přirozeném porodu, vítězní sportovci, účastníci "adrenalinových akcí", fanoušci v hledišti a po vyhraném zápase. Co té euforii předchází? Opět jsme u stresu a mechaniky přežití. Euforii předchází stres, zvýšené napětí, velký fyzický a psychický výkon, bolest.Tyto okolnosti totiž připravují tělo k boji. Zrychlí se puls a dýchání, zvýší svalové napětí a krevní tlak, změní se frekvence mozkových vln. Nadledvinky začnou produkovat adrenalin a další stresové hormony, játra uvolňovat krevní cukr, spalují se tuky, to vše k získání "rychlé" energie. Zároveń se uvolňují přirozené opiáty, které mají tlumit bolest spojenou s případným zraněním. Může nastat i stav změněného vědomí, přestanete vnímat realitu a čas. U člověka do tohoto přirozeného procesu silně zasahuje psychika. Vezměte si závod v běhu, závodníci vydávají všechny síly. Euforii prožije vítěz, možná i druhý v pořadí, pokud to uspokojilo jeho očekávání výsledku a tipoval se spíše na zadní pozice. Pokud druhý očekával prvenství, žádná euforie se nekoná, zažívá hluboké zklamání a bolest.

V Americe mají institut na výzkum bolesti a zjistili, že bolest je vysoce integrovaný a mnohostranný fenomén, který zahrnuje vjemy smysly, emoční vnímání, poznání a vyvozený úsudek, motivaci a energie. Nejde ho jednoznačně nadefinovat a neplatí stejná formulace pro všechny.

A jak to souvisí např. s bolavým kolenem? Zeptá se internetový čtenář, který se chtěl něco konkrétního dozvědět o své bolesti. Kdyby přišel do mojí poradny s bolestí kolena, můj první úsudek by byl o jeho emocích souvisejících se sebevědomím nebo strachem ze ztráty. Hledali bychom příčinu a souvislosti těchto pocitů. Kdyby svalový test potvrdil např. strach ze ztráty zaměstnání a malé sebevědomí ke hledání lepšího místa v současnosti, pustili bychom se po paměťové stopě do dětství. Možná bychom tam objevili spojitost s partou dětí, která ho vyloučila a jeho strach ztratit její ochranu. Bolest kolena by skutečně ustoupila.

Určité emoce ovlivňují určité části těla. Potvrdil to nejen výzkum, ale i naši předci říkali: "hnul mi žlučí, dusil jsem se vzteky, ten mi leží v žaludku, bolí mne pro to srdce".Hněv a to i potlačovaný, je základ problémů srdcařů. Bolest nás opravdu upozorňuje, že je něco v nepořádku v celém našem systému. Nejen ve fyzické podobě. Naše tělo snese neobyčejné zatížení, až 75%, teprve s těmi zbylými 25% chodíte k lékaři, teprve tehdy tělo volá o pomoc. Znamená to, že si na problémy střádáte léta, pak jdete k lékaři a chcete, aby vás "opravil" nebo dal léky na tlumení bolesti. Nenapadne vás naslouchat svému tělu. Dalo by se říci, že i myšlenky se projevují v našem těle, v jeho bolesti. Nejlépe to ovládají děti: nechci do školky - bolí mne bříško - zůstanu doma s mámou. Ty děti si nevymýšlí, ony opravdu pociťují bolest.

Bolest má skutečně mnoho podob, nejčastěji ji používáme jako způsob řešení nepříjemné situace, vždyť jsme se to v dětství naučili a fungovalo nám to, proč bychom to na nevědomé úrovni nepoužívali dál? Když nás něco bolí - něco si tím vymáháme, přitahujeme pozornost, něčemu se můžeme vyhnout, můžeme se cítit jako oběť toho necitlivého okolního světa, bolestí můžeme protestovat, demonstrovat svoji důležitost jak trpíme. Ortopedi sestavili tabulku chování pacientů při bolesti, která má patnáct postupných stadií a končí skutečnou závislostí na bolesti. O tom mne přesvědčila jedna moje klientka na vozíku, když mi při prvním setkání upřímně řekla: vás si objednal můj muž, snad si nemyslíte, že já se z toho vozíku chci zvednout?

Od roku 1990 se systematickému přístupu v léčbě bolesti věnuje Společnost pro studium a léčbu bolesti v Praze -Motole, Centrum pro léčbu bolesti ve FN Praha Bulovka, Centrum pro studium a léčbu bolesti ve FnsP Ostrava, Centrum pro léčbu bolesti ARK FN Plzeň. Byla zřízena i telefonní Linka bolesti 224435587.

Jak nahlížet na nemoc

Emoce ohrožují naše zdraví

Zpracování jedů

Kontakt

Poradna pro uvolnění stresu Helena Červinková Helena Červinková
562 06 Ústí nad Orlicí
Heranova 1211
(zvonek - Červinková Helena)
730 631 188
(všední den 8.30 - 9.30)
cervinkova@distres.cz