Co s nadváhou

12.03.2004 00:00

V dějinách člověka nevídané podmínky - od útlého dětství do pozdního stáří dostatek, ba nadbytek potravy. Které instinkty orientované na přežití by odolaly! Obzvláště ty přírodou zaměřené na ukládání energetických zásob. Základní emoce blaha - sytost.

Nadváhu regulovat lze. Poradna pro uvolnění stresu využívá k ovlivnění nadváhy práci s emocemi. Vzpomeňte si, že vás v útlém dětství za nadváhu a chuť k jídlu chválili a obdivovali. Teprve ve škole a hlavně v pubertě baculatost začala vadit i vám. Náš život řídí společenské normy, které určují i atraktivitu vzhledu. Vzpomeňte si na gotický ideál ženy- štíhlé s vyholeným čelem a těhotným břichem. Na barokní přebujelé tvary žen. Na secesní zdůraznění poprsí v korzetu a "honzíkem" připevněným na hyždě. Na současný trend symbolizovaný panenkou Barbie, o které se lékařská anamnéza vyjádřila jako o ženě trpící mentální anorexií, která pro podvýživu není schopna sexu a těhotenství. Věčná emoční nespokojenost s vlastním vzhledem. Obzvlášť, je-li v rozporu vzor rodinného a společenského ideálu. Např. v rodině se tradují názory jako "Co sníš, nikdo ti nevezme"nebo "Všechny ženy našeho rodu byly pořádně silné ženy." Dnešní společnost je společností nadbytku, nadváha dříve patřila ke statutu bohatství, dnes může být tlustý kdokoli, jídlo je dostupné. V naší společnosti vládne nový trend sebeovládání. Ovládej své emoce, ovládej své touhy, ovládej se, proboha. A sytost patří do stejné kategorie jako předchozí ovládání se.

Uvedené protiklady uvádí mysl i tělo do nejistoty. Vědomě chceme hladovět, ale tělo cítí potřebu nasycení. Regulace hmotnosti je řízena hormonálně z hypothalamu, který zároveň s pocity hladu a žízně koordinuje i základní pudy, příkladně sex a fyziologické pochody, příkladně srdeční a tepovou frekvenci, krevní tlak a tělesnou teplotu. Hypothalamus s hypofýzou jsou součástí limbického systému, který je centrem pro pocity bolesti, strachu, radosti a podobné citové kategorie.

V poradně pracuji především s individualitou člověka ať už je to žena nebo muž s nadváhou. Společně hledáme a odblokováváme nejenom emoční podněty, ale i souvislosti s psychosomatikou, tzn. jak určité emoce ovlivňují jednotlivé funkce těla, např. štítnou žlázu, trávení, vyměšování, ukládání tuků, ukládání toxických látek do podkožního tuku a přetěžování orgánů souvisejících s důsledky nadváhy.

Hledáme instinktivní vzorce chování, které vedou k potřebě se zásobovat energií v podobě uloženého tuku. Preferujeme uvědomění si spokojenosti se sebou samým před nespokojeností pocházející z nátlaku okolí, což umíme málokdy rozlišit.

Neexistuje žádná ideální váha pro všechny, i hmotnostní index BMI je pouze orientační, ale existuje vaše vlastní optimální váha. To je vaše individuální váha, která bere ohledy na dědičný fyzický typ a na optimální zásoby energie, které potřebujete na pokrytí toho všeho, co potřebujete v současné civilizaci zvládnout.

Protože každý z nás má naprosto individuální soubor všeho, co nadváhu ovlivňuje, při první návštěvě se zabýváme tím, kolik toho je k odblokování a vyplatí-li se klientovi absolvovat snížení nadváhy touto metodou. Pokud je to do deseti návštěv, doporučuji mu být trpělivý a dokončit terapii, protože se jedná o trvalé udržení váhy s kolísáním okolo dvou kil. Pochopitelně za rozumných podmínek zaručujících vyvážený příjem a výdej bez dlouhodobých extrémů. Kromě snížení nadváhy má terapie výsledný efekt i v úpravě potíží s příjmem potravy(bulimií), trávením(nadýmání, pálení žáhy, zácpy, zpracování vitamínů a minerálů), sebevědomím a pozitivními pocity.

Pokud plnoštíhlost neohrožuje váš zdravotní stav a cítíte se při ní dobře psychicky, nenechejte si brát sebevědomí, jste kus chlapa nebo kus ženské a co má být! 

Kontakt

Poradna pro uvolnění stresu Helena Červinková Helena Červinková
562 06 Ústí nad Orlicí
Heranova 1211
(zvonek - Červinková Helena)
730 631 188
(všední den 8.30 - 9.30)
cervinkova@distres.cz