PROBLÉMY S UČENÍM

01.01.2002 00:00

Máte LMD - lehkou mozkovou dysfunkci? Jste dyslektičtí? Nebo máte specifickou poruchu učení? Vyjde to nastejno, máte mírnou neschopnost koordinace motoriky, analýzy zrakového a sluchového vnímání a sníženou úroveň rozumových schopností. Navíc možná trpíte hyperaktivitou. Je to cejch a zároveň omluva.

Metoda Three in One tvrdí, a v našich poradnách se to prokázalo, že ve skutečnosti je neostranitelně fyziologicky postižených tzv. dyslektiků nepatrné procento. Potíže zhruba 95% postižených jsou odstranitelné díky uvolnění emočního stresu. Mohou být v důsledku prožitého traumatu (většinu způsobují problémy při porodu) blokováni zrakově i sluchově, mohou mít odpojenu spolupráci mozkových hemisfér. Neznamená to, že by neviděli, neslyšeli nebo byli hloupí, mají prostě vytvořena "slepá místa" v paměťové stopě. Každý dospělý dyslektik byl dítětem. Děti stresuje mnoho věcí, které se dospělým zdají banální, záleží na tom, jak silnou negativní emoci prožijí. Dokonce vůbec nemusí souviset s učením ve škole. Může to být přenos prožitků matky v těhotenství, traumatický, ale i zdánlivě normální porod, odmítání rodičovské lásky a bezpečí, narození sourozence, pobyt v nemocnici , stěhování, rozvod nebo úmrtí v rodině, různé příhody v kolektivu dětí ve školce i špatný start v první třídě.

Spočívá-li problém v blokování očních svalů, je úspěch téměř okamžitý. Zkuste číst a psát, pokud se vaše oči nedokáží soustředit směrem dolů, to je nemožné. A právě možná vy napomínáte svoje dítě jak to zkrouceně sedí a vytáčí hlavu při čtení, ono se tak zoufale snaží uvidět na text!! Stres může souviset i s jednotlivými písmeny nebo číslicemi, ty je potom potřeba doma trpělivě nacvičovat, ale výsledky jsou skvělé. Stejné je to s výběrovým slyšením a nespoluprací levé a pravé hemisféry, z nichž každá má na starost jinou činnost.

A jak je to s hyperaktivitou? Pokud má dítě stresem stažené svaly, snaží se je přirozeně uvolňovat pohybem, někdy nám to trvá i dvě-tři schůzky než se podaří tělíčko uvolnit celé.

Výhodou Three in One je, že na rozdíl od jiných metod, používaných k nápravě poruch učení, nevytváří nové paměťové stopy, ale spolehlivě obnovuje staré. Stres totiž působí negativně na neurotransmitery, pomocí nichž si předávají informace mozkové buňky. To, co jste se už naučili, můžete znovu použít.

Pracovala jsem před lety s dyslektickým synem své přítelkyně. Za měsíc mi volala jeho psycholožka z pedagogickopsychologické poradny, co že je to za metodu, která za jednu návštěvu zvládla napravit to, co ona měla pro něj rozvrženo do každotýdeního plánu na půl roku. Stala se z ní moje kolegyně, facilitátorka specializované kineziologie.
 

Kontakt

Poradna pro uvolnění stresu Helena Červinková Helena Červinková
562 06 Ústí nad Orlicí
Heranova 1211
(zvonek - Červinková Helena)
730 631 188
(všední den 8.30 - 9.30)
cervinkova@distres.cz