Sexuální dispozice

01.01.2002 00:00

Uvědomíme-li si, že za námi stojí zkušenosti generací předků našeho otce i naší matky a všechny jejich instinkty, nepřekvapí skutečnost, že v naší zděděné databance najdeme i zkušenosti a instinkty týkající se sexu. Na tento základ se nabalují i naše osobní zkušenosti se vztahy s opačným pohlavím, s výběrem vhodného partnera, s "odkoukaným" vzorem chování našich rodičů a individuální sexuální zkušenosti během života.

Základní kámen naší sexuality by se dal vyjádřit takto: Všichni muži nebo ženy v mých generacích udělali zkušenost, že pro mne bude geneticky nejvýhodnější, najdu-li si partnera, který vyhovoval i jim. Potom mne budou mé instinkty podporovat a budu cítit, že můj partnerský život je v pořádku. Zjednodušeně řečeno, v naší sexualitě hrají důležitou roli tři vzájemně se doplňující prvky:

naše hormony - mužský testosteron a ženský estrogen
dominance a submisivita
generačně předávaná "rada", jakási priorita hodnot v partnerském vztahu

Vyskytne-li se v naší přítomnosti osoba opačného pohlaví, začne naše tělo vydávat pach feromonů, kterými signalizujeme a vzájemně vyhodnocujeme možné předávání genů - možnost vzájemné lásky. Tyto signály neprobíhají na vědomé, ale na podvědomé úrovni. A právě tady se plně projeví základní rozdíl mezi zděděnou a mediálně uměle vytvořenou sexualitou. Máme velmi zkreslenou představu o tom, jak se mají chovat muži a ženy. Vzory "Chlapáka"a "Kočky" jsou velmi zavádějící jako vzory pro správný partnerský život. Chlapák je nadupaný testosteronem, je samý sval a svou partnerku ochrání před vším. Kočka je estrogenová blondýna, s maximálně vyvinutými pohlavními znaky, skvělá matka a milenka. Tyto mediálně vytvořené vzory fungují skvěle pro obchod se vším možným, ale nefungují v trvalém partnerském vztahu, v obyčejném životě. Srovnejte např. čistě přírodní blondýnky a černovlásky. Dominantněji se bude chovat černovláska s vyšší hladinou testosteronu a přesto je Kočkou, která muže přitahuje. Jde o to, které muže přitahuje, pravděpodobně ty submisivnější. A je to v naprostém pořádku, protože všichni naši předci udělali miliony zkušeností s určitým typem ženy, s určitým typem muže. Udělali zkušenost toho, co je pro ně uspokojivější v trvalém partnerství a to nám předali. My to opakujeme a máme uspokojivý vztah, nebo jdeme proti sobě a naše vztahy se nezávisle na naší vůli hroutí.

Jsou dominantní ženy, které mají dostatek testosteronu a vylučují "mužské feromony", a jsou muži s nízkou hladinou testosteronu, kteří vylučují "ženské feromony" a nějakým způsobem jsou pro sebe přitažliví. Jsou velmi spokojeni ve vztazích, kterým posměšně říkáme "pod pantoflem", "v chomoutu" nebo "utiskovaní", protože v naší kultuře je bohužel jen jeden vzor jak má muž a žena a jejich soužití vypadat. V tuto chvíli je to vzor patriarchální a ovlivněný křesťanstvím. Zdá se, že do budoucna směřující vzor bude rovnostářský a možná bude více přát naší přirozenosti, protože zkušenosti našich předků byly rozhodně variabilnější. Je dobré si uvědomit, že submisivita neznamená hloupost a nevýkonnost a dominance neznamená panovačnost.

Mluvíme-li o dominanci a submisivitě, ovládání a podřizování se, poznáme typ zřetelně podle běžného chování člověka. Také cítíte, který typ vás přitahuje víc. Dva submisivní partneři spolu dokáží uspokojivě žít, stejně tak kombinace submisivních a dominantních partnerů, ale dva dominantní partneři jen výjimečně žijí v uspokojivém vztahu. Genetické množení zaručuje vzájemná přitažlivost. Soupeření je věcí sociální zkušenosti. Vůlí dokážete žít krátkodobě s jakýmkoli partnerem, ale na dlouhé tratě to není.

Co pro vás mohu v poradně udělat? Vyhledat jaké zkušenosti v instinktech vám odkázali předci, jaká je vaše sexuální dispozice, jakému partnerovi dáváte přednost. Vy sami posoudíte, jak se zjištění rozchází s vašimi názory, systémy přesvědčení, zkušenostmi a partnerským očekáváním. To je stres, se kterým budeme pracovat tak, abyste v sobě měli jasno, věděli co chcete, s čím v životě můžete a naopak nemůžete počítat, žili svůj život spokojeně a naplno. Tuto "pupeční šňůru" sexuální dispozice sice nelze přestřihnout, ale lze s ní symbioticky žít ve shodě.
 

Kontakt

Poradna pro uvolnění stresu Helena Červinková Helena Červinková
562 06 Ústí nad Orlicí
Heranova 1211
(zvonek - Červinková Helena)
730 631 188
(všední den 8.30 - 9.30)
cervinkova@distres.cz